בוילר, המוכר לרבים בשם דוד שמש או דוד חשמל, הינו מתקן שייעודו לחמם את המים  המשמשים אותנו לרחצה ושטיפה.  נכון להיום בכל בית יש דוד שמש משולב או דוד חשמל.

ממה מורכב בוילר?

מיכל- מיכל בוילר הוא ארוך ועשוי מחומר חזק מאוד (בדרך כלל פלדה) שסביבו יש שכבה נוספת של מתכת מגולוונת. המיכל עמיד ללחץ מים גבוה ביותר וחייב לעבור בדיקות של מכון התקנים ולהיות בעל תו תקן המעיד שהדבר נכון.

קולט- משטח מלבני שעשוי מחומר מתכת ופלסטיק או מתכת וזכוכית. התפקיד העיקרי שלו הוא לקלוט את קרני השמש ולהפוך אותם לאנרגיית חום.

בוילר שמש בוילר

נכון להיום בוילר שמש הוא הדוד הנפוץ ביותר במדינתנו. כיוון שאנו חיים במדינה חמה בה השמש מופיעה מרבית ימי השנה, כל בית חייב בדוד או קולט שמש כאמצעי חימום מים חסכוני.

היתרון המרכזי של בוילר שמש בא לידי ביטוי בעובדה כי בעונת הקיץ הוא זה שמייצר את מרבית המים החמים. נכון להיום כל אחד יכול לבחור את גודל/נפח אותו דוד שמש בו הוא מעוניין וזאת בהתאם למספר הנפשות שעתידות להשתמש במים מדי יום.

דודי שמש איכותיים אמור להחזיק לפחות עשר שנים וחשוב מאוד לוודא כי הם בעלי תו תקן ואחריות.

חשוב לקחת בחשבון כי תמיד חייבים גם בדוד חשמלי או מערכת משולבת וזאת על מנת לזכות גם בימי החורף במים חמים.

דוד חשמל

סוג נוסף של בוילר הוא הדוד החשמלי. בדרך כלל בבתים ישנים מותקן דוד חשמלי.

חשוב לדעת, כי יש להחליף דוד לאחר 10 עד 14 שנים ולכן תמיד משתלם לברר מתי לאחרונה הוחלף הדוד ולבחור באפשרות של דוד שמש שיכול לחסוך ללקוח חשמל והוצאות מיותרות.

אם בדירה קיים בוילר חשמלי חשוב לדאוג למספר דברים שיובילו לחסכון משמעותי:

  • מיקום- בוילר חשמלי צריך להיות מותקן במאונך וזאת משום שבצורה זו המים החמים נשמרים זמן רב יותר.
  • התקנה- חשוב לוודא כי ההתקנה של הבוילר מקצועית וכי המומחה התקין את הבוילר קרוב לברזים וזאת על מנת להימנע מבזבוז מיותר של חשמל.
  • מתג אלחוטי- יש לשקול התקנה של מתג חכם אלחוטי ולשלוט מרחוק בכיבוי והדלקה של הבוילר, בכיוון שלו, בלוח הזמנים ועוד.